Yayın Etiği


Sosyal Medya ve İletişim Araştırmaları Dergisi’ne gönderilen bilimsel çalışmalar için “Yüksek Öğretim Kurulu’nun Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi ve COPE (Committee on Publication Ethics) ilkeleri dikkate alınmalıdır. Sosyal Medya ve İletişim Araştırmaları Dergisi, yayın etiğinin ihlaline yönelik şüpheli bir durum ile karşılaştığında COPE tarafından geliştirilen Yayın Etiği Akış Şemalarını temel almaktadır.

Sosyal Medya ve İletişim Araştırmaları Dergisi’ne gönderilen çalışmaların daha önce başka bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Çalışma bir sempozyumda özet bildiri olarak sunulduysa ya da bir tezden türetildiyse, bu durumun çalışmanın ilk sayfasında dipnot olarak mutlaka belirtilmesi beklenmektedir. 

Gönderilen çalışmaların bütün telif hakları Sosyal Medya ve İletişim Araştırmaları Dergisi’ne ait olup, çalışmalar dergiden izin alınmaksızın başka bir yerde yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Ayrıca çalışmadaki yazılardan doğabilecek yasal sorumlulukların tümü çalışmanın yazarlarına aittir.

Dergiye gelen bütün çalışmalar, turnitin benzerlik programı kullanılarak incelenmektedir. Söz konusu oranın %20’yi aşmaması beklenmektedir.